meta name="yandex-verification" content="866c39c7f03390ec" />
 

Учебник: Афанасьева О.В. Английский язык. Проект.

Учебник: О.В. Афанасьева. Английский язык.

Класс: 


Номер урока по календарно-тематическому плану: 43

Число:    

Тема: Project.

Тип урока: урок совершенствования навыков письма.

Цели:

  1. Развитие умения учиться, умений выражать свои мысли на письме, рассказать о своем любимом артисте, приобретение навыков самостоятельной работы
  2.  Удовлетворение личных познавательных потребностей в сфере искусства.
  3. Развитие умений выражения мыслей на письме, слухо-произносительных умений, чувства языка, формирование устойчивого интереса к языку.
  4. Формирование у учащихся познавательной активности, воспитание нравственности,  усидчивости, логики, воли.

<!-- [if !supportLists] -->

 

Задачи:  закрепить лексику по теме «Кино»,  «Театр», учить сообщать запрашиваемую информацию, развивать умения оформлять свои мысли в письменной форме, учить учащихся логически строить рассказ.

Социо-культурные знания и умения: умения высказываться по темам «Кино, Театр».

Оборудование:  УМК  О.В.Афанасьевой.

Ход урока:

1.Организация учащихся на урок. T: Hello. P: Hello. T: Sit down, please. How are you today? P: I’m fine (sleepy, OK), thank you.

2.Сообщение темы, целей урока. T: Today we are going to revise all we know about theatre and cinema,  and we are to prepare to your monologs on the topic "A visit to the theatre or cinema”.

3.Речевая зарядка. T: Now let’s have a speech drill. Answer my questions, please. 1. Is cinema a popular art nowadays? 2. Do people often go to the cinema? What about your family and friends? 3. Where do you  like to sit when you go to the cinema? 4. Which of the two arts, cinema or theatre is more popular? Why do you think it is so? 5. What war or historical films do you know? 6. What famous cartoons are made in Russia/ in the USA? 7. Do you think small children should be allowed to watch horror films? Why (not)? 8. What are your favourite kinds of films?   

4.Составление монологов учащимися. Open your exercise books. Put down the date and think about what you are going to write about. The topic is known for you. The points you are to write about are on the blackboard. If you need help I’ll come to you, just raise your hand.

 The place you visited, when.

The name of the play/film, its director, famous actors.

The kind of the   play/film.

The plot of the   play/film.

5.Формулирование и запись домашнего задания: T: Your home task is to learn your stories.

6.Подведение итогов урока. T: The lesson is coming to an end. Your marks for the lesson are…

7.Рефлексия. T: Did you like the lesson? Was it fruitful for you? Put a point on the line drawn on the blackboard.

8.Завершение урока. T: the lesson is over. Good-bye. PP: Good-bye.